Kaip namų spalvos veikia mūsų savijautą?

visual_comfort_weber

Spalvos, kurias renkatės savo namams dekoruoti, atspindi jūsų skonį, kūrybiškumą ir leidžia jums kiekvienoje patalpoje įamžinti dalelę savęs. Be to, jūsų pasirinkti atspalviai gali turėti įtakos jūsų ir jūsų šeimos narių gerovei.

Vizualinis jūsų namų komfortas reiškia daug daugiau nei tiesiog aplinką, kuri maloni akims. Vizuali mūsų aplinka daro didelį poveikį mūsų mąstysenai, jausmams ir veiksmams - tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai. Mus supančios spalvos taip pat daro įtaką mūsų nuotaikai ir sveikatai. 

Taigi ruošiantis dekoruoti namus svarbu išmintingai pasirinkti. Spalvos ir jų suvokimas yra subjektyvūs, o jų sužadinti jausmai - asmeniški ir susiję su jūsų patirtimi. Štai kodėl svarbu apsvarstyti, kokius jausmus jums sukelia viena ar kita spalva, o ne aklai vadovautis dizaino tendencijomis. Tad siūlome prieš imantis dažyti ir dekoruoti kambarius perskaityti mūsų rekomendacijas - taip daugiau sužinosite apie tai, kokį emocinį atsaką sukelia įprastos spalvos. Galbūt mūsų patarimai, kokios spalvos geriausiai tinka vienam ar kitam kambariui, padės jums geriau jaustis būnant tarp keturių namų sienų.

Emocinis atsakas į jūsų namų spalvas

Prieš įsigilindami į patarimus, kokia konkreti spalva geriausiai tinka tam tikriems jūsų namų kambariams ir kaip ji veiks jūsų savijautą, peržvelkite, kokį emocinį atsaką spalvos gali sukelti, jeigu jos „žvelgs“ į jus nuo namų sienų.

Raudona

Raudona spalva stimuliuoja, kursto vidinę ugnį, energiją, suteikia gyvybingumo. Raudonos spalvos vaizdas daro fizinį poveikį: padažnėja pulsas, didėja kraujospūdis, didėja susijaudinimas. Taigi šią spalvą verta rinktis bendravimo zonai, pavyzdžiui, gyvenamajam kambariui arba valgomajam, ir geriau jos vengti miegamuosiuose.

Žalia

Žalia – tai gamtos ir pusiausvyros spalva. Ji žadina ramesnes emocijas, padeda atsigauti. Ši akims maloni spalva asocijuojasi su komfortu ir ramybe – ji puikiai tinka norint surinkti „išsibarsčiusias“ mintis arba sumažinti įtampą.

Mėlyna

Švelnūs mėlynos spalvos atspalviai gali raminti, atpalaiduoti, gaivinti. Ši spalva tarsi užlieja ramybe, skatina iš tikrųjų atsikvėpti, susikaupti, padeda išsimiegoti. Ji puikiai tinka vasarą, tačiau žiemą gali dar labiau atšaldyti patalpą. Mėlyna – intelektualumo, proto spalva. Ryškesnė mėlyna skatina aiškų mąstymą ir bendravimą.

Geltona

Ši saulės spalva, rodos, nušviečia ir sušildo patalpą, kviečia užsukti. Tai labai emocinga spalva. Tačiau rinkitės neryškų toną, nes pernelyg ryški geltona spalva tiesiog „rėkia“ ir gali sužadinti nepasitenkinimą ar net pyktį. Tinkamai pasirinktas šios spalvos intensyvumas gali teikti laimės, skatinti pasitikėjimą, optimizmą, savivertę, kūrybiškumą ir draugiškumą.

Ruda

Ruda spalva dažytame kambaryje jausitės jaukiai ir saugiai. Priklausomai nuo atspalvio ši spalva gali sietis su šokoladu, kava arba žeme, taigi ji suteikia pasitikėjimo ir rimties. Be to, ji gali sužadinti priklausomybės, patikimumo ir intymumo jausmus. Kita vertus, ruda spalva tamsina patalpą.

Violetinė

Simbolizuoja dvasingumą, turtus, karališką didybę. Sodri violetinė spalva gali turėti didžiulį poveikį. Pasirinkę šią spalvą kambariui suteiksite prabangos, bet būkite atsargūs – netinkamas atspalvis atrodys pigiai. Violetinė spalva didina budrumą, ragina mąstyti ir kontempliuoti, skatina kūrybiškumą. Geriausia tinka studijai, bet ne miegamajam.

Oranžinė

Oranžinė – tai raudonos ir geltonos spalvų derinys. Ji kviečia užsukti į svečius, stimuliuoja – ypač žadina apetitą, nes primena vaisius. Ši spalva tinka valgomajam ir virtuvei. Taip pat oranžinė spalva teikia energijos vėsesnėse, tamsesnėse patalpose arba žiemą. Ji suteikia jaukumo, šilumos, saugumo ir įlieja aistros bei jausmingumo.

Rožinė

Rožinė, kuri yra raudonos spalvos atspalvis, taip pat daro fizinį poveikį, tačiau ši spalva ramina, o ne stimuliuoja. Ji dažnai vadinama moteriška spalva, nes asocijuojasi su rūpesčiu, globa, ramybe ir meile. Rožinė yra stipri spalva, pernelyg daug šios spalvos gali kelti susierzinimą.

Juoda

Juoda spalva daro stiprų, dramatišką poveikį. Panašiai kaip ruda spalva, ji gali įnešti elegancijos arba suteikti jaukumo. Juoda – aiškumo, elegancijos, taip pat rafinuotumo ir rimties spalva. Kita vertus, juoda spalva siejama su melancholija, gedulu ar įkalinimu, tad rinkitės pilkus atspalvius arba juodiems paviršiams suteikite blizgią, spindinčią apdailą.

Balta

Balta spalva – tai spalvos nebuvimas, ji siejama su oru, atvira erdve ir sveikata. Puikiai tinka mažesnėms patalpoms, kurioms akcentų galite suteikti negausia sienų puošyba. Balta – tyrumo, švaros, aiškumo, paprastumo ir veiksmingumo spalva. Tačiau per daug šios spalvos vargina akis ar netgi akina.

Išmintingai rinkitės spalvas – apeikite visus namus

Turėkite omenyje, kad kiekviena spalva turi psichologinę reikšmę. Pagalvokite apie tai, kaip tam tikros spalvos privers jus jaustis. Jos gali sukelti įvairiausias emocijas – nuo ramybės iki pykčio. Jeigu savo namuose norite sukurti ramybės ir darnos įspūdį, išmintingai rinkitės spalvas, atminkite, kad jei tam tikros spalvos yra pernelyg daug, jums ir jūsų artimiesiems ji gali daryti priešingą poveikį.

Kokią nuotaiką norite sukurti? Kokios spalvos padės pasiekti tą nuotaiką?

Jeigu jums reikia pagalbos, kad galėtumėte atsakyti į šiuos klausimus, semkitės idėjų žurnaluose ir knygose apie interjero puošybą, peržiūrėkite tinklaraščius ir interneto svetaines. Pamąstykite ir apie tekstilės bei kitas detales. Audinių, kilimų, baldų ir plytelių spalvų paletė yra mažesnė negu dažų, todėl pirmiausia išsirinkite šiuos daiktus, ir tuomet bus lengviau nuspręsti, kokia spalva dažyti kambarį.

Radę tai, kas jums patinka, spalvų skaičių kambaryje apribokite iki trijų arba keturių. Jeigu spalvų bus pernelyg daug, kambarys gali atrodyti užgriozdintas ir netvarkingas. Dažai yra palyginti nebrangūs, o perdažyti kambarį užtrunka nelabai ilgai, todėl galite sau leisti šiek tiek paeksperimentuoti.

Vestibiulis, koridorius, fojė

Pasirinkite šiltas, „svetingas“ spalvas: šviesiai oranžinę, geltoną, smėlio ir kiek patamsintą baltą. Koridoriuose paprastai nepakanka šviesos, todėl pasirūpinkite netiesioginiais šviesos šaltiniais, kurie padės apšviesti patalpą ir paryškins patalpos akcentus. Čia taip pat tinka ir šviesiai ruda spalva, o akcentus galite sukurti pasitelkdami audinius ir puošybą.

Svetainė

Tai bendravimui skirta erdvė, todėl vertėtų rinktis šiltas spalvas: raudoną, geltoną, oranžinę, galbūt solidesnę rudą ar subtilesnę smėlio. Šilumą skleidžiančios spalvos skatina pokalbius, žmonės jaučia tvirtesnį tarpusavio ryšį. Visgi jei norite sukurti didesnės erdvės iliuziją, rinkitės baltą spalvą. Šviesiai mėlyna spalva gali „atvėsinti“ svetainę, jeigu vasarą ją pasiekia daug tiesioginių saulės spindulių. Žalia spalva tiktų tada, jeigu jūsų svetainė dažniau tarnauja kaip vieta, kur galima ramiai pasinerti į savo mintis.

Virtuvė

Virtuvei tinka stimuliuojančios spalvos, tokios kaip raudona, oranžinė ir geltona. Šios spalvos teikia energijos, kurios reikia ruošiant maistą, ir žadina apetitą, nes jos veikia jūsų kūną ir jusles. Raudona spalva yra įprasta restoranų puošybos spalva, nes ji padeda palaikyti pokalbį ir skatina daugiau valgyti.

Valgomasis

Raudonų atspalvių paletė gali būti geras pasirinkimas ir valgomajam, nes ji žadina apetitą, skatina pokalbius ir didina pasitenkinimą valgiu. Raudonos spalvos apsuptyje tikriausiai sulauksite daugiau svečių komplimentų už maistą.

Miegamasis

Dėl pirmiau minėtų priežasčių venkite raudonos spalvos miegamajame. Geriau pailsėti, išsimiegoti, pajusti stipresnį ryšį su partneriu padės žalia, mėlyna spalvos arba šviesūs violetinės spalvos atspalviai, pavyzdžiui, levandų spalva. Tamsesnių atspalvių poveikis bus didesnis, bet būkite atsargūs, kad miegamasis netaptų „prėskas“, nuobodus ar net slegiantis.

Tiesa, vaikus rožinė spalva gali raminti. Padėkite jiems suprasti, kodėl verta rinktis gerai apmąsčius, ir drauge aptarkite pasirinktas spalvas. Turėkite omenyje, kad jiems gali būti labai svarbu išreikšti savo kūrybiškumą ir paženklinti kambarį kaip savo.

Vonios kambarys

Vonios kambaryje populiariausi baltos spalvos atspalviai ir šiltos spalvos, nes mes jas siejame su švara. Kita vertus, mėlynos ir žalios spalvų atspalviai, pavyzdžiui, turkio spalva, gali įnešti gaivos ir suteikti gaivinantį SPA pojūtį. Taip pat svarbu pasirinkti jūsų privalumus pabrėžiančias spalvas, kad, pačia tikrąja ta žodžio prasme, prieš pradėdami dieną ar eidami miegoti matytumėte save geroje šviesoje.

Sporto salė

Nors raudonos ir oranžinės spalvų atspalviai treniruoklių salėje gali suteikti jums energijos ir ištvermės, jos gali sietis su karščiu ar žadinti alkį. Mankštinantis geltonos, mėlynos ir žalios spalvų derinys gali suteikti jums daugiau džiaugsmo ir subalansuoti jėgas.

Namų biuras arba studija

Žalia spalva atpalaiduoja, ilsina akis, taigi jos beveik nereikia koreguoti. Ši spalva yra pačiame spektro viduryje, taigi joje jau užkoduota pusiausvyra, kurios reikia ilgais susikaupimo laikotarpiais. Kita galima namų biuro ar studijos spalvų alternatyva galėtų būti violetinė spalva, nes ji skatina gilias mintis, kontempliaciją ir savistabą – taigi verta ją rinktis ten, kur teks ilgai mąstyti.

Taigi matote, kad namų spalvos ir dažų pasirinkimas nėra toks paprastas dalykas, susijęs tik su patrauklumu ir estetika. Patalpos spalva turės įtakos jūsų nuotaikai ir mąstysenai. Jūsų pasirinktos spalvos gali daryti didelį poveikį jūsų ir jūsų šeimos narių savijautai. Taigi jei rūpinatės savo artimaisiais, į spalvas ir dažus negalite numoti ranka. 

Kaip jūs rūpinatės, kad jums ir jūsų šeimos nariams namuose būtų gera, taip ir mes rūpinamės žmonėmis, kurie naudoja mūsų produktus arba gyvena būstuose, pastatytuose pasitelkus mūsų sprendimus. 

Tad ar jau esate pasiruošę imti į rankas dažymo volelį? Atkreipkite dėmesį į tai, kokią reakciją jums sukelia vienos ar kitos spalvos ir kokią nuotaiką norite sukurti. Tuomet pamąstykite, kokios spalvos bus jums tinkamiausios? Kambaryje naudokite labai nedaug spalvų - taip sukursite vizualinį komfortą ir išvengsite nemalonių emocijų. Galiausiai nereikia pamiršti, kad visų pirma jūs renkatės atsižvelgdami į save ir savo šeimos narius.